ФОРМУВАННЯ ЦІННІСНИХ ОРІЄНТАЦІЙ УЧНІВ У ГУРТКАХ ГУМАНІТАРНОГО НАПРЯМУ ЗАКЛАДІВ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2787-5137-2023-1-7Ключові слова:
ціннісні орієнтації, позашкільна освіта, заклад позашкільної освіти, гуманітарний напрямок позашкільної освіти, учні, патріотизмАнотація
У статті охарактеризовано процес формування ціннісних орієнтацій учнів у гуртках гуманітарного напряму закладів позашкільної освіти та розкрито його складові. Ціннісні орієнтири освітнього процесу у закладах позашкільної освіти розглядаються у публікації як актуальні і перспективні, плановані результати освіти, що вирішальною мірою визначають мету позашкільної освіти. Автор робить наголос на тому, що за нинішніх умов розвитку країни важливим завданням гуманітарного напрямку позашкільної освіти є виховання патріотів, які люблять свою країну, готові сприяти її розвитку. Патріотизм розглядається як інтегрована цінність, вихованню якої має приділятися увага у гуртках усіх напрямів позашкільної освіти. Як ефективні засоби формування ціннісних орієнтацій вихованців у гуртках гуманітарного напряму закладів позашкільної освіти виокремлюються: українознавство (як галузь гуманітарних знань, орієнтована на вивчення економічної, політичної, соціальної, культурної, історичної проблематики України) та література (за допомогою якої можна виражати думки, почуття і надії людей, передавати їх життєвий досвід). Автор приходить до висновку, що процес формування ціннісних орієнтацій учнів у гуртках гуманітарного напряму закладів позашкільної освіти має враховувати такі складові: національно-патріотичне виховання – один із важливих напрямів виховної роботи в системі позашкільної освіти; залучення дітей та молоді до осмислення моральних та культурних цінностей, української історії має значний потенціал для виховання патріотичних якостей; створення мовного середовища, виховання поваги та любові до української мови – одна з умов національно-патріотичного виховання української молоді; формування моральних якостей, виховання особистої гідності, загальної культури особистості; виховання громадян, які гідно представляють Україну у міжнародному просторі, відчувають себе членами європейської спільноти, сприймають демократичні цінності, цінують верховенство права, прагнуть рівноправного співробітництва з європейськими і світовими партнерами.
Посилання
Бех І.Д. Виховання особистості. Київ : Либідь, 2008. 848 с.
Бурлака О.В. Формування національної свідомості засобами українознавства. Крайова освіта. 2011. № 13. С. 6.
Журба К.О. Теоретичні основи патріотичного виховання дітей у взаємодії сім’ї і школи. Нова педагогічна думка. 2009. № 4. С. 124–127.
Костенко Л.Д. Порівняльний аналіз зарубіжного та вітчизняного досвіду розвитку позашкільної освіти. Наукові записки / Ред. кол.: В.Ф. Черкасов, В.В. Радул, Н.С. Савченко та ін. Випуск 194. Серія: Педагогічні науки. Кропивницький : РВВ ЦДПУ ім. В. Винниченка, 2021. С. 134–139.
Кремень В.Г. Освіта і наука в Україні – інноваційні аспекти: Стратегія. Реалізація. Результати. Київ : Грамота, 2005. 447 с.
Кремень В.Г. Феномен інновації: освіта, суспільство, культура: монографія. Київ : Педагогічна думка, 2008. 472 с.
Пустовіт Г.П. Позашкільна освіта і виховання в контексті основних напрямів реформування освіти в Україні. Вимірювальна та обчислювальна техніка в технологічних процесах. № 1. 2011(37).
Видавець : ХМНУ. С. 293. Пустовіт Г.П. Патріотичне виховання у змісті позашкільної освіти: сьогодення і перспективи. Релігія та соціум: міжнародний часопис. Чернівці : Чернівецький нац. ун-т, 2015. № 4(20). С. 97–103.
Українські традиції та звичаї / Авт.-упоряд. А.П. Ярещенко. Харків : Факт, 2008. 232 с.
Цокур О.С. Історико-педагогічні витоки становлення й розвитку системи позашкільної освіти в Україні. Актуальні проблеми управління освітою і навчальними закладами. Вінниця. 2021. С. 36–41.