ВИКОРИСТАННЯ ТЕХНІК КОГНІТИВНОГО РЕСТРУКТУРУВАННЯ ДЛЯ ПІДТРИМКИ КЛІЄНТІВ У КРИЗОВИХ СИТУАЦІЯХ: ПРАКТИЧНИЙ ДОСВІД СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ
DOI:
https://doi.org/10.32782/3041-1351/2024-1-6Ключові слова:
когнітивне реструктурування, кризові ситуації, соціальна робота, психологічна підтримка, адаптивне мисленняАнотація
Вступ. У статті розглядається використання технік когнітивного реструктурування як інструменту підтримки клієнтів, які перебувають у кризових ситуаціях. У сучасних умовах соціально-економічних і психологічних викликів соціальні працівники стикаються з потребою застосовувати ефективні методики для допомоги клієнтам у подоланні негативних наслідків криз. Когнітивне реструктурування, як частина когнітивно-поведінкової терапії, дає змогу зменшити емоційне навантаження клієнтів, змінюючи їхні негативні переконання та формуючи адаптивні способи мислення. Ця техніка допомагає клієнтам критично оцінювати свої ірраціональні думки, що часто лежать в основі тривоги, страху чи депресії, та замінювати їх конструктивними переконаннями. Завдяки систематичній роботі над мисленням клієнти набувають нових навичок, які сприяють їхній адаптації до складних життєвих обставин і відновленню психологічного балансу. Метою статті є аналіз практичного досвіду соціальних працівників у застосуванні когнітивного реструктурування для підтримки клієнтів у складних життєвих обставинах. Наукова новизна статті полягає у систематизації практичних підходів до використання когнітивного реструктурування в соціальній роботі та виявленні ключових чинників, що впливають на ефективність цього методу. У статті представлено аналіз основних принципів техніки, її психологічних і соціальних аспектів, а також визначено виклики, що заважають її успішному впровадженню. Висновки. Когнітивне реструктурування є потужним інструментом для підтримки клієнтів, що перебувають у кризових ситуаціях. Використання цієї техніки сприяє зменшенню рівня тривожності, подоланню депресивних станів, покращенню самооцінки клієнтів і відновленню їхніх соціальних зв’язків. Перспективи подальших досліджень полягають у вдосконаленні методичних підходів до використання когнітивного реструктурування в соціальній роботі, розробці програм навчання для соціальних працівників, а також вивченні впливу культурних і соціальних чинників на ефективність цієї техніки. Розробка інтегрованих стратегій для подолання бар’єрів у роботі з клієнтами дасть змогу підвищити якість психологічної підтримки та сприятиме професійному розвитку соціальних працівників.
Посилання
Абрамов В. В. Уявлення про психологічне благополуччя у третій хвилі когнітивно-поведінкової психотерапії. Особистісні та ситуативні детермінанти здоров’я. 2020. C. 7–10.
Архангельська М. В. Когнітивно-поведінкова терапія як система психотерапевтичних втручань першого вибору в лікуванні тривожних розладів. Науковий вісник Херсонського державного університету. Серія «Психологічні науки». 2024. № 2. С. 49–54.
Гільман A., Кулеша Н. Посттравматичний стресовий розклад (птср): теорія, діагностика та практичні аспекти психотерапії. European Science. 2022. № 14 (2). С. 50–66.
Коваленко Ю. Концептуалізація та систематизація структурних компонентів поведінки подолання студентської молоді. Вісник післядипломної освіти : зб. наук. пр. Серія: Соціальні та поведінкові науки, 2019. № 10 (39). С. 10–35.
Лущик А. А., Іванова Т. В. Інтеграція когнітивно-поведінкової та схема-терапії у корекції гендерних упереджень: комплексний підхід. Наукові записки. Серія: Психологія. 2024. № 3. С. 32–40.
Палилюлько О. М., Завадська І. М. Ефективність соціальної допомоги. Соціальна робота та психологія: освіта і наука, 2023. № 1. С. 33–37.
Присакар В. В., Козак Р. В. Соціально-педагогічні аспекти міжкультурної комунікації у практиці соціальної роботи. Соціальна робота та психологія: освіта і наука. 2023. № 1. С. 38–42.
Ребрик Ю. Ю., Ульяницька Н. Я., Андрійчук О. Я. Оцінка стану осіб з посттравматичним стресовим розладом. Rehabilitationand Recreation. 2024. № 18 (1). С. 133–139.
Ромаш І. Р., Тимків І. С., Ромаш І. Б., Дзівак К. В., Кухта О. П. Психотерапевтичні стратегії у боротьбі з посттравматичним стресовим розладом: огляд та порівняльний аналіз методик орієнтованих на травму. In: The 8th International scientific and practical conference “Priority areas of research in the scientific activity of teachers”(February 27 – March 01, 2024) Zagreb, Croatia. International Science Group. 2024. 298 p. 2024. P. 105.
Яганова А., Іванова Т. Інтеграція методів когнітивно-поведінкової та діалектично-поведінкової терапії у корекції дисфорії та дисфункційних атитюдів. Сучасні гуманітарні дискусії. 2024. № 1 (2). С. 7–14.
Holz N.E., Tost H., Meyer-Lindenberg A. Resilience and the brain: a key role for regulatory circuits linked to social stress and support. Molecular psychiatry. 2020. № 25 (2). P. 379–396.
Khimmataliev D.O., Ergashevna B.K. Family Crises: Psychological Dynamics and Strategies for Resolution. ASEAN Journal of Community and Special Needs Education. 2024. № 4 (1). P. 1–10.