ПОЕЗІЯ ЯК ПСИХОТЕРАПЕВТИЧНИЙ ЗАСІБ: ТЕОРЕТИЧНЕ ОБҐРУНТУВАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.32782/3041-1351/2024-1-5Ключові слова:
поезіотерапія, психотерапія, емоційна регуляція, емпатія, рефлексіяАнотація
Анотація. Поезія завдяки своїй здатності виражати складні емоції та переживання є потужним інструментом психотерапії. Її використання в терапевтичній практиці базується на глибокому впливі слова на емоційний стан людини. Це мистецтво дає змогу пацієнтам досліджувати внутрішній світ, висловлювати емоції, які важко передати в повсякденному спілкуванні, та знайти нові шляхи для осмислення життєвих викликів. Поезія як засіб психотерапії доводить свою ефективність у роботі з людьми, які пережили травматичні події, страждають на депресію, тривожні розлади або мають труднощі із самовираженням. Її універсальність дає можливість застосовувати методику в роботі як з дітьми, так і з дорослими. Метою дослідження є наукове обґрунтування терапевтичного потенціалу поезії через аналіз її впливу на психоемоційний стан людини, дослідження історичних і культурних передумов використання поезії в лікувальних практиках, а також визначення її ролі в сучасних підходах до психотерапії. Це передбачає систематизацію теоретичних знань, вивчення механізмів дії поезії на психіку та формулювання рекомендацій щодо її використання в межах терапевтичних і освітніх методик. Наукова новизна роботи полягає у комплексному аналізі теоретичних підходів до використання поезії як інструменту психотерапії з урахуванням її впливу на емоційний і когнітивний стан особистості. Дослідження також охоплює історичні та культурні аспекти становлення поезіотерапії, що дає змогу глибше зрозуміти витоки цього напряму та його еволюцію в різних культурах. Завдяки роботі розширено уявлення про роль поезії у формуванні емпатії, самосвідомості й особистісного зростання в рамках психотерапевтичного процесу. Висновки. Поезія не лише покращує емоційне благополуччя, але й відкриває нові можливості для глибокого самопізнання, сприяючи духовному зростанню та гармонізації внутрішнього стану особистості. Це потужний терапевтичний інструмент, який варто інтегрувати в сучасну психотерапевтичну практику.
Посилання
Карпенко Н. А. Психологія творчості : навч. посіб. Львів : ЛьвДУВС, 2016. 156 с.
Резнікова Л. В. Поетична терапія як засіб подолання посттравматичного стресу. Практична психологія та соціальна робота. Київ, 2019. С. 37–51.
Черножук Ю. Г. Психологія творчості : навч. посіб. для студентів педагогічних ВНЗ. Одеса : Державний заклад ПНПУ ім. К. Д. Ушинського, 2010. 182 с.
Юнг К. Г. Людина і її символи. Пер. з англ. Т. Турчин. Львів : Апріорі, 2018. 320 с.
Eysenck H. J. The Science of Therapy. London : Routledge & Kegan Paul, 1964. 232 р.
Gil Schloss. Psychopoetry. New York : Psychopoetry Press, 1976. 112 р.
Mazza N.F. Poetry Therapy: Interface of the Arts and Psychology. London : Routledge, 2016. 287 р.
McCullough, S. The Healing Power of Poetry: Transforming Trauma into Inspiration. New York : Harper Collins, 2018. 194 р.
What is Poetry Therapy. URL: https://poetrytherapy.org (дата звернення: 20.12.2024).