ФОРМУВАННЯ ІНКЛЮЗИВНИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ У СТУДЕНТІВ НАВЧАЛЬНО-РЕАБІЛІТАЦІЙНОГО ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ «КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ІНСТИТУТ»

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2787-5137-2023-2-8

Ключові слова:

інклюзія, компетентність, професійна освіта, студенти, навчання, рівність, співпраця, соціальна відповідальність

Анотація

У сучасному світі виклики, пов’язані з інклюзією, стають усе більш актуальними. Інклюзія – це процес забезпечення рівних можливостей для всіх людей незалежно від їхніх особливостей і розвиток такої соціальної системи, де кожна людина має право на повноцінну участь у житті суспільства. Однак для досягнення цих цілей потрібно формувати інклюзивні компетентності в різних сферах життя, зокрема в професійній освіті. Формування інклюзивних компетентностей у студентів є актуальною темою, оскільки вони є майбутніми фахівцями, які матимуть можливість впливати на життя людей через свою професійну діяльність. Фахівці з різних галузей, зокрема зі сфери освіти, медицини, права, соціальної роботи та інших, повинні мати інклюзивні компетентності, щоб забезпечити рівність прав та можливостей для всіх людей. У цій роботі буде розглянуто процес формування інклюзивних компетентностей у студентів, зокрема в контексті професійної освіти. Буде проаналізовано основні компетентності, необхідні для роботи з різними соціальними групами, а також методи та інструменти формування цих компетентностей у студентів. Метою роботи є визначення ефективних методів формування інклюзивних компетентностей у студентів, що допоможе підготувати майбутніх фахівців, які будуть здатні працювати з людьми різних соціальних груп і забезпечувати їм рівні можливості та права. Наукова новизна. Необхідність вивчення процесу формування інклюзивних компетентностей у студентів у контексті сучасних викликів, пов’язаних з інклюзією та рівністю прав та можливостей для всіх людей. Дослідження такої теми є важливим, оскільки сьогодні у всіх галузях життя стає все більше актуальним запровадження інклюзії. Висновки. Окрім того, важливо зазначити, що розроблення ефективних методів формування інклюзивних компетентностей у студентів може значно сприяти підвищенню якості освіти та професійної підготовки майбутніх фахівців. Такі методи можуть бути корисними не лише для студентів, але й для викладачів, що допоможе підвищити рівень кваліфікації та підготовки фахівців у сфері інклюзії. Отже, дослідження полягає в ідентифікації основних компетентностей, що необхідні для роботи з різними соціальними групами, а також у розробленні та впровадженні ефективних методів формування інклюзивних компетентностей у студентів у контексті професійної освіти.

Посилання

Безрукавна І. Формування інклюзивної компетентності майбутніх соціальних педагогів в умовах вищого навчального закладу. Актуальні проблеми психології : зб. наук. пр. 2019. Вип. 14(30). С. 187–197.

Гутнікова Н.В. Формування інклюзивної компетентності майбутніх соціальних працівників в процесі навчання. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. 2018. Вип. 27. С. 144–147.

Кірієнко В.М. Формування інклюзивної компетентності майбутніх вчителів початкових класів. Педагогічний дискурс : зб. наук. пр. 2017. Вип. 22. С. 66–72.

Кобзар О.В. Інклюзивна освіта: формування інклюзивної компетентності вчителів початкових класів. Наукові записки Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя. Серія «Педагогічні науки». 2019. Т. 2. С. 17–21.

Романюк Л. Формування інклюзивної компетентності майбутніх учителів у вищих навчальних закладах України. Науковий часопис Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Серія 16. Творча особистість вчителя: проблеми теорії і практики. 2020. Вип. 38(48). С. 169–173.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-11-01

Номер

Розділ

ПЕДАГОГІЧНІ НАУКИ