ОСОБЛИВОСТІ ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ У ЗАКЛАДАХ ВИЩОЇ ОСВІТИ ПІД ЧАС ОРГАНІЗАЦІЇ ІНКЛЮЗИВНОГО НАВЧАННЯ ДЛЯ СТУДЕНТІВ З ООП
DOI:
https://doi.org/10.32782/2787-5137-2023-1-11Ключові слова:
інклюзивне навчання, студенти з ООП, науково-педагогічні працівники, заклади вищої освіти, професійна діяльність, розвиток особистості, соціальна адаптаціяАнотація
Вступ. У сучасному світі інклюзія є однією з головних тенденцій у системі освіти. Вона покликана забезпечити рівні можливості для навчання та розвитку всіх студентів, включаючи тих, хто має особливі освітні потреби (ООП). Науково-педагогічні працівники у закладах вищої освіти відіграють ключову роль у реалізації інклюзивного навчання. Однією з основних особливостей професійної діяльності науково-педагогічних працівників у контексті інклюзивного навчання є необхідність створення сприятливого середовища для всіх студентів, зокрема тих, хто має ООП. Мета роботи. У статті розглянуто особливості професійної діяльності науково-педагогічних працівників у закладах вищої освіти під час організації інклюзивного навчання для студентів з особливими освітніми потребами. Виокремлено основні принципи підготовки студентів з ООП, такі як індивідуальний підхід, взаємодія, активна участь, диференційоване навчання та створення комфортного середовища. Автори розглядають методи та форми роботи зі студентами з ООП, наводять приклади різноманітних практик та інноваційних методів навчання, що можуть бути застосовані в педагогічній практиці. Наукова новизна. Полягає у визначенні особливостей професійної діяльності науково-педагогічних працівни- ків у контексті інклюзивної освіти для студентів з особливими освітніми потребами. В останні роки інклюзивна освіта стала актуальною темою у галузі освіти, і ця проблема стала особливо важливою у вищих навчальних закладах. Однак науково-педагогічні працівники повинні мати не лише знання з питань інклюзивної освіти, а й здатність застосовувати їх на практиці, забезпечуючи ефективну освіту для студентів з особливими освітніми потребами. Висновок. У результаті проведеного дослідження було встановлено, що професійна діяльність науково-педагогічних працівників у закладах вищої освіти під час організації інклюзивного навчання для студентів з ООП має свої особливості, які полягають у врахуванні індивідуальних потреб та здібностей студентів з ООП.
Посилання
Brown A., Sedgewick, R. Teaching Object-Oriented Programming: A Review of Pedagogical Techniques. ACM SIGCSE Bulletin. 2001. Vol. 33(1). P. 362–366.
Carrington S. B., Tymms P. Inclusion and pupil achievement. Educational Research. 2005. Vol. 47(2). P. 149–165.
Lynch R., Knight P. Learner-centeredness as a lever for curriculum reform. International Journal of Educational Development. 2019 Vol. 66. P. 107–115.
UNESCO. A guide for ensuring inclusion and equity in education. Paris: UNESCO. 2017. URL: https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000248254 (дата звернення: 02.03.2023).
Інклюзивна освіта в Україні: проблеми та перспективи / за заг. ред. Т.В. Кравченко, Т.Г. Лапінської. Київ : Педагогічна думка, 2016. 348 с.
Кремень В.Г., Шияна В.П. Інклюзивна освіта: теорія та практика : навчальний посібник / за заг. ред. В.Г. Кременя, В.П. Шияна. Київ : НПУ імені М.П. Драгоманова, 2017. 236 с.
Луценко О.П. Диференціація навчання у вищій школі. Освіта в Україні. 2015. № 1. С. 19–23.
Порошенко М.А. Інклюзивна освіта : навчальний посібник. Київ : Агентство «Україна», 2019. 300 с.
Про затвердження концепції розвитку інклюзивного навчання : Наказ Міністерства освіти і науки України від 01.10.2010 № 912. URL: https://mon.gov.ua/ua/npa/pro-zatverdzhennya-kontseptsii-rozvitkuinklyuzivnogo-navchannya (дата звернення: 01.03.2023).
Шевченко Є.В., Сапєга М.О., Корольова С.О. Роль вищих навчальних закладів у розвитку науки в Україні. Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету. Економічні науки. 2017. № 31. С. 21–25.