ОСОБЛИВОСТІ ПСИХОЛОГІЧНОГО РЕАГУВАННЯ ДІТЕЙ НА ХРОНІЧНІ СОМАТИЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

Автор(и)

  • Анатолій Володимирович МИХАЛЬСЬКИЙ Навчально-реабілітаційний заклад вищої освіти «Кам’янець-Подільський державний інститут» https://orcid.org/0000-0001-7537-7775
  • Юлія Анатоліївна МИХАЛЬСЬКА Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка https://orcid.org/0000-0002-8378-5928

DOI:

https://doi.org/10.32782/2787-5137-2024-2-13

Ключові слова:

соматичні захворювання, внутрішня картина хвороби, реакція дитини на хворобу

Анотація

Вивчення впливу хронічних соматичних захворювань на особистісний розвиток дітей актуальне з науково-практичного погляду. Актуальність роботи насамперед визначається завданнями психологічної практики під час роботи з дітьми з обмеженими можливостями здоров’я, адже відомо, що стан здоров’я дитини впливає на розвиток її особистості. Дослідження проблем психологічного реагування хворих дітей на хронічне захворювання дають можливість визначити заходи щодо надання своєчасного ефективного впливу на процес адаптації до захворювання та попередження негативних особистісних новоутворень. Метою публікації є вивчення особливостей особистісного розвитку дітей із різними хронічними соматичними захворюваннями та ролі різних чинників, які впливають на формування внутрішньої картини хвороби. Будь-яке соматичне захворювання, особливо хронічне, суттєво впливає на психологічний статус і особистісний розвиток особистості. Основною формою впливу соматичного захворювання на психіку людини виступає психологічна реакція особистості на сам факт захворювання і його наслідки. У статті проаналізовано психологічні особливості дітей, зумовлені хронічними соматичними захворюваннями. Тривале хронічне захворювання в дитячому віці має негативний вплив на психіку і може призводити до важких або навіть незворотних наслідків. Це може бути страх, тривога, невротичні та астенічні стани. Нерідко спостерігається затримка загального фізичного та психічного розвитку. Особливого значення у формуванні уявлень про хворобу набуває важкість і тривалість захворювання самої дитини, перебування її у стаціонарі та відрив від батьків. Важливим при цьому є також ступінь усвідомлення дефекту і психологічний захист. Реакція дитини на свою хворобу складається з оцінки і переживання хворобливих відчуттів, загального самопочуття, уявлення про свою хворобу та її причини. Емоційне реагування на хворобу більше залежить не від нозологічної форми захворювання, а від особистісних особливостей дітей та поведінки батьків. Хронічні соматичні захворювання у дітей впливають також на адекватність самооцінки, рівень тривожності, невротизації та психопатизації, формування акцентуацій характеру. Всі типи ставлення до хвороби, що спостерігаються у дитячому віці, формуються не тільки завдяки емоційній та інтелектуальній оцінці свого стану, на нього впливає також весь набутий досвід, особливо перенесені раніше хвороби. Велике значення мають ще преморбідні особливості особистості хворої дитини. Вирішальне значення для формування внутрішньої картини хвороби дитини має відношення до її хвороби самих батьків.

Посилання

Волянська Л.А., Левенець С.С., Косовська Т.М., Бурбела О.І. Деякі особливості емоційної сфери у дітей із хронічною патологією. Педіатрія, акушерство та гінекологія. 2006. № 3. С. 42–45.

Дідковська Л. Особливості психологічного захисту в структурі ВКХ при різних соматичних захворюваннях. Вісник Львівського університету. Серія : філософські науки. 2013. Випуск 16. С. 249–260.

Дмитришин Б.Я., Яскевич О.І., Бовкун О.А., Єсипова С.І., Дмитришин О.А. Особливості психоневрологічних змін у дітей з повторними епізодами бронхообструктивного синдрому. Психологічний часопис. № 5 (9). 2017. С. 44–57.

Кочерга З.Р., Павликівська Б.М., Недоступ І.С., Мотрюк В.Б., Лотовська Т.В., Глов’як В.Г., Котів І.В. Внутрішня картина хвороби і медико-психологічний супровід як складова клінічної педіатрії при психосоматичних захворюваннях у дітей. Буковинський медичний вісник. 2022. Т. 26, № 1 (101). С.79–84.

Лембрик І.С. Особливості астенічного синдрому при хронічних соматичних захворюваннях в умовах навчальної діяльності. Здоровье ребенка. № 1(16). 2009. С. 52–56.

Медична психологія : підручник / за заг. ред. проф. І.Д. Спіріної. Дніпро : ЛІРА, 2022. 300 с.

Пєхарєва А.С. Особливості системи ставлення та її психокорекція у дітей молодшого шкільного віку, які часто хворіють : дис. ... к-та психол. наук : 19.00.04 «Медична психологія». Харків, 2016. 257 с.

Піонтковська О.В. Особливості внутрішньої картини хвороби у дітей різного віку, які страждають на онкологічну патологію. Український вісник психоневрології. 2013. Т. 21. Вип. 2 (75). С. 88–91.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-10-29

Номер

Розділ

ПСИХОЛОГІЧНІ НАУКИ