СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНІ АСПЕКТИ МІЖКУЛЬТУРНОЇ КОМУНІКАЦІЇ У ПРАКТИЦІ СОЦІАЛЬНОЇ РОБОТИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/3041-1351/2023-1-7Ключові слова:
культура, комунікація, міжкультурна комунікація, культурологічні знання, соціальна робота, соціальний працівник, етнічні меншини, поліетнічне середовище, міжкультурні відмінності, інклюзивна освіта, інклюзивне освітнє середовищеАнотація
У статті розкрито особливості міжкультурної комунікації у професійній діяльності соціального працівника, оскільки етно- культурне розмаїття України вимагає ефективної соціальної роботи з представниками етнічних меншин на її території. На основі аналізу етнонаціональної структури населення України, досліджень і публікацій вітчизняної та зарубіжної соціально-педагогічної науки визначена мета статті, яка полягає у розкритті основних критеріїв, що визначають успішне здійснення процесу міжкультурної комунікації у практиці соціальної роботи. Спираючись на численні наукові дослідження питань підготовки фахівців соціальної галузі, психолого-педагогічні аспекти міжкультурної комунікації та процесу формування міжкультурної компетенції фахівців, автори чітко обґрунтували недостатній рівень дослідження цієї актуальної проблеми. У статті на основі порівняльного аналізу найбільш поширених визначень описуваного поняття «міжкультурна комунікація» охарактеризовано соціально-педагогічні аспекти, що визначають процес міжкультурної комунікації, описано труднощі, які можуть бути у практиці соціальної роботи в умовах поліетнічного середовища, наголошено на сукупності культурологічних знань, умінь та особистісних якостей, якими повинен володіти соціальний працівник для успішної реалізації міжкультурної комунікації з клієнтами. Значне місце у статті відведено результатам проведеного дослідження щодо рівня підготовки майбутніх соціальних працівників до міжкультурної комунікації, на основі чого зазначено окремі недоліки, що наявні у підготовці фахівців соціальної сфери, такі як відсутність чіткої орієнтації у питаннях етнокультурних традицій народів України; недостатня усвідомленість значення особливостей поліетнічного середовища для ефективної міжкультурної комунікації з представниками етнічних меншин; недосконалість навчальних програм з підготовки соціальних працівників з урахуванням особливостей міжкультурної комунікації в умовах поліетнічного регіону. У результаті аналізу даних відкритого опитування студентів підтверджено, що у практиці соціальної роботи з представниками етнічних меншин наявні труднощі, які ускладнюють процес міжкультурної комунікації. Для забезпечення ефективності міжкультурної комунікації у системі підготовки соціальних працівників автором виділені базові соціально-педагогічні критерії, що визначають готовність майбутніх соціальних працівників до професійної діяльності в поліетнічному середовищі: когнітивний, змістово-процесуальний, мотиваційний, особистісно-адаптивний. У сформульованих висновках зазначено низку психолого-педагогічних умов щодо успішної підготовки працівників соціальної сфери до міжкультурної комунікації. У контексті вивчення проблеми, що розглядається у статті, окреслено перспективи дослідження окремих аспектів соціальної роботи з представниками етнічних груп у місцях їхнього компактного проживання на теренах України.
Посилання
Колбіна Т. Теоретико-методологічні засади формування міжкультурної комунікації студентів вищих навчальних закладів економічного профілю: автореф. … дис. докт. пед. наук: спец. 13.00.04. Запоріжжя, 2010. 36 с.
Ларіна Н. Міжкультурна комунікація як феномен впливу на відносини суб’єктів владних повноважень державно-адміністративної та політичної діяльності. Право та державне управління. 2013. № 2 (11). С. 93–97.
Міжкультурна комунікація. Вікіпедія. URL: https: //uk.wikipedia.org (дата звернення: 30.12.22).
Національна доктрина розвитку освіти. Історія української школи і педагогіки: хрестоматія / за ред. В. Кременя. Київ, 2003. С. 688–704.
Огульчанський Ю. Етнічна структура українського суспільства: уявні та дійсні проблеми. Популярний нарис. Київ, 2006. 68 с.
Почебут Л. Взаєморозуміння культур і методи етнічної і крос-культурної психології. Психологія міжетнічної толерантності: навчальний посібник. 2005. 281 с.