РОЗВИТОК ШКІЛЬНОЇ ІНКЛЮЗИВНОЇ ОСВІТИ У ФЕДЕРАТИВНІЙ РЕСПУБЛІЦІ НІМЕЧЧИНІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/inclusion-society-2022-2-6

Ключові слова:

інклюзія, інклюзивна освіта, спеціальні школи, інтегроване навчання, інклюзивні класи, професійний вибір, діти з особливими потребами, загальноосвітні школи

Анотація

Вступ. У статті розкрито процес становлення і розвитку шкільної інклюзивної освіти у Німеччині. Актуальність розвитку інклюзивних процесів показано у контексті єдиної системи європейського освітнього простору. Шляхи розвитку інклюзії та інклюзивної освіти розглядаються з урахуванням історії та особливостей соціально-політичного та адміністративно-територіального устрою країни. Мета статті – аналіз особливостей розвитку шкільної інклюзивної освіти в умовах Німеччини та можливості використання конструктивних ідей німецького досвіду в галузі інклюзивної освіти в умовах України. Результати. Важливе місце у публікації займає короткий огляд процесу становлення спеціальної освіти у Німеччині від початку ХVІІІ ст. до 80-х років ХХ ст., коли на зміну сегрегативному підходу у системі шкільної освіти прийшов інтегративний підхід, який зумовив тісну співпрацю між загальноосвітніми і спеціальними навчальними закладами з метою організації навчання та надання педагогічної допомоги дітям-підліткам з обмеженими можливостями, навчання яких у масовій школі не може бути ефективним без спеціальної допомоги. На основі аналізу праць вітчизняних та зарубіжних науковців авторами розкрито особливості організації навчання дітей з особливими потребами в умовах інклюзивної освіти Німеччини, відзначені школи, які зразково організовують спільне навчання дітей з особливими потребами та звичайних дітей. Для прикладу висвітлено досвід роботи школи Erika-Mann-Schulein Berlin-Wedding, яка з 1998 року розвивається як «школа для всіх дітей», та початкової школи імені А. Флемінга, яка почала навчати дітей з обмеженими можливостями 45 років тому і використовує у своїй роботі елементи методики Марії Монтессорі. Відзначено успіхи Німеччини в упровадженні інклюзивного навчання як ефективної форми здобуття освіти для дітей з особливими освітніми потребами. Заслуговує на увагу розробка теоретико-методологічних основ інклюзивної освіти та система профорієнтаційної роботи для такої категорії дітей. Указано також окремі недоліки у роботі німецьких інклюзивних шкіл, зумовлені розривом між різними федеральними землями, щодо кількості дітей з особливими потребами, які відвідують загальноосвітні школи, недостатньо розвиненою інфраструктурою, не готовністю окремих педагогів тощо. У сформульованих висновках наголошено на можливості застосування окремих ідей досвіду ФРН у системі інклюзивної освіти в Україні, особливо тих, які відповідають загальноєвропейським тенденціям розвитку, та указано основні напрями подальших наукових досліджень цієї проблеми.

Посилання

Волкова Т.В., Хенчель Т. Шляхи реалізації інклюзії. Приклади інклюзивної і соціально-психологічної практики у системі освіти Німеччини. Сучасна дошкільна освіта. 2020. № 2(98). С. 38–50.

Гілленбранд К. Корекційна педагогіка. Навчання важких школярів. Переклад з німецької Н.А. Горлової. Москва: Академія, 2005. 428 с.

Замський Х.С. Історія олігофренопедагогіки. Москва: Педагогіка, 1980. 378 с.

Головіна О. Інклюзивна освіта. Досвід Німеччини. URL: https://nus.org.ua/articles/inklyuzyvnaosvita-dosvid-nimechchyny/ (дата звернення 20.04.2022).

Данілова Л.Н., Пронічева Н.В. Проблема інклюзивної освіти у Федеративній Республіці Німеччини. The Newman in Foreign Policy. 2017. № 37(81). С. 21-23. URL: https://readera.org/problemainkljuzivnogo-obrazovanija-v-federativnoj-respublike-germanija-14112617 (дата звернення 14.03.2022).

Мюллер-Коленберг Х. Інтегрована освіта в Німеччині: аргументи «за» і «проти». Вісник психосоціальної і корекційно-реабілітаційної роботи. 2011. № 1. С. 50-51.

Назарова Н.М. Інклюзивне навчання: історична динаміка і перспективи. URL: http:// www.mgpu.ru (дата звернення 20.12.2021).

Порошенко М.А. Інклюзивна освіта. Hавчальний посібник. Київ: ТОВ Агентство. Україна, 2019. 300 с.

Grundgesetz für die Bundesrepublik Deutschland, Art. 3. URL: https://www.gesetze-im-internet.de/gg/art_3.html (дата звернення 05.04.2022).

Erika-Mann-Grundschule. URL: http://www.erika-mann-grundschule.com (дата звернення 23.02.2022).

Ellqer-Ruttqardt S.L. Geshichte der Sonderpadagogik. Reinhardt, 2008]. URL: https://enciklopedija.lv/skirklis/1332-speci%C4%81l%C4%81-pedago%C4%A3ija (дата звернення 20.04.2022).

Empden Schulen der Bundesrepublik Deutschland. Bonn: КМК 1994. URL: https://www.google.com/search?q=1.+Empden+Schulen+der+Bundesrepublik+Deutschland.+%E2%80%93+Bonn (дата звернення 12.06.2022).

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-12-09

Номер

Розділ

ПСИХОЛОГІЧНІ НАУКИ