ПРОГРАМА ДОСЛІДЖЕННЯ ГОТОВНОСТІ МАЙБУТНІХ КОРЕКЦІЙНИХ ПЕДАГОГІВ ДО ВОЛОНТЕРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/inclusion-society-2022-1-4Ключові слова:
волонтер, корекційний педагог, спеціальна освіта, волонтерська діяльність, готовність до волонтерської діяльності, програма для студентівАнотація
Здійснено теоретичні узагальнення основних результатів дослідження та представлено практичне розв’язання проблеми дослідження підготовки майбутніх корекційних педагогів до волонтерської діяльності з дітьми з особливими освітніми потребами. Визначено, що волонтерська діяльність студентів – майбутніх корекційних педагогів є невід’ємною частиною їхньої професійної підготовки. Саме в ролі волонтерів студенти отримують перший активний досвід взаємодії з дітьми з особливими освітніми потребами. Сприяють активізації допомоги на добровільних засадах загострення актуальних соціальних проблем та відсутність досконалої системи надання необхідних послуг вразливим верствам населення, серед яких є діти з особливими освітніми потребами. Проблема залучення студентської молоді до волонтерської діяльності звучить досить гостро. Адже студентський вік, на думку вчених, є «визначальним», бо саме у цей період формується світогляд особистості. Волонтерство безпосередньо впливає на формування ціннісних орієнтирів студентства. Крім того, залучення молоді до волонтерської діяльності дозволяє удосконалити їхню професійну підготовку. На першому етапі дослідження проводився аналіз освітньо-професійної програми «Спеціальна освіта (Олігофренопедагогіка)» першого (бакалаврського) рівня освіти за спеціальністю 016 «Спеціальна освіта». Аналіз освітньо-професійних програм здійснювався на предмет наявності в них дисциплін, що включають вивчення особливостей реалізації волонтерської діяльності у спеціальній освіті. На другому етапі експерименту було проведено анкетування студентів, що здобувають освіту за спеціальністю 016 «Спеціальна освіта». Анкетування здійснювалось анонімно. Забезпечуючи повну анонімність, метод анкетування дає змогу ефективніше досліджувати проблему та її морально-етичні аспекти. Запропонована нами програма анкетування є суцільним дослідженням за повнотою охоплення, заочним за способом спілкування дослідника з респондентами та масове за кількістю респондентів. Під час створення анкети ми враховували принципи її побудови. На початку є вступна частина, в якій зазначено, хто і з якою метою проводить опитування, вміщує інструкцію щодо заповнення, є інформація щодо способу повернення заповненої анкети.
Посилання
Бєспалова К.О. Мотиваційні аспекти волонтерства: досвід західних країн. Вісник НТУУ «КПІ». Київ, 2012. 287 с.
Iвченко H.М. Участь молодi у волонтерськiй дiяльностi як соцiально-педагогiчна проблема (iнтерпретацiйний аспект). Соцiальна робота в Українi: теорiя i практика. Київ. 2003. 453 с.
Ільчук Л.І., Давидюк О.О., Плечко С.П., Петренко Ю.М., Куц О.І., Голубкова І.В., Штихалюк О.М. Вивчення практики щодо волонтерської діяльності в країнах Європейського Союзу з метою її запровадження в Україні: звіт про науково-дослідницьку роботу. Київ. 2014, 117с.
Капська А.Й. Стратегiчний пiдхiд до органiзацiї дiяльностi волонтерських груп : навчальний посiбник. Київ : Слово, 2011. 379 с.
Ларiонова H.Б. Волонтерство в iнституцiйному просторi. Соцiальна педагогiка: теорiя та практика. Київ. 2011. 675 с.
Лях T.Л. Волонтерство в соцiально-педагогiчнiй дiяльностi : навчальний посiбник. Київ : Академвидав, 2013. 456 с.
Миронова С.П. Етапи підготовки майбутніх педагогів до корекційної роботи з розумово відсталими дітьми : збірник наукових праць. Кам’янець-Подільський : ПП Мошинський В.С., 2008. 345 с.
Романова H.Ф. Залучення студентської молодi до реалiзацiї волонтерських програм. Соцiальна робота в Українi: теорiя i практика. Київ : 2008, с. 256.
Tарасова H.В Волонтерська дiяльнiсть у навчальному закладі. Збірник наукових праць. Київ : КПІ, 2011. 345 с.
Шумакова О.С. Змiст волонтерської дiяльностi студентiв-волонтерiв ВHЗ. Вiсник ЛHУ iменi Tараса Шевченка. Київ. 2013. 302 с.